Меню

Реклама

TOP реферати

Від партнерів

Цікаве

Тема: «Характеристика культурологічних теорій ХХ ст. (О. Шпенглер, А. Тойнбі, М. Бердяєв)» (ID:33325)

| Размер: 21 кб. | Объем: 16 стр. | Стоимость: бесплатно | Добавлена: 28.03.2010 | Код продавца: 0 |
СодержаниеВступ 3
1. Трагедія культури у філософії О. Шпенглера 4
2. Культура і творча особистість в трактуванні Бердяєва 8
3. Концепція розвитку культури Тойнбі 11
Висновки 15
Список використаної літератури 16Вступ
Початок ХХ століття приніс людству багато духовних відкриттів, надав численні зразки нового відношення до людини, світу, пізнання. Саме на цей час приходиться бурхливий розвиток нових видів мистецтв, жанрів, підходів і прийомів художнього відображення реальності.
Філософія і психологія збагачуються новими концептуальними підходами. Не менш значимими є досягнення в теоретичному осмисленні ходу історії, розвитку цивілізації і культури людства. Багато хто із сучасників початку ХХ століття вважали, що наступає кінець світу, крах гуманізму, ідей світлого майбутнього. Захиталися устої релігійності, моралі. Перша світова війна, котра вибухнула на той час, показала все безглуздя, що має в своїй суті людська істота, висвітлила найтемніші та найнепривабливіші сторони її душі.
Все це надало можливість багатьом мислителям, науковцям, суспільним діячам по-новому зглянути як на окрему людину, так і на розвиток усієї культури та цивілізації в цілому. В даній роботі будуть висвітлені основоположні ідеї Шпенглера, Бердяєва, Тойнбі, які вмістили у собі найбільш характерні погляди того часу.
Висновки
Мислителі початку ХХ ст. вперше заговорили про можливість загибелі людської цивілізації, зокрема європейської. Еволюціонізм, який раніш вселяв в душі дослідників певний оптимізм і віру в те, що хід історії людства прагне до вдосконалення, на початку століття перетворився у поглядах багатьох філософів на інші, альтернативні концепції. Історичні, культурні, етнографічні дослідження, які проводилися на той час підштовхнули науковців до думки, що існуюча цивілізація може зникнути так же як це було з цивілізаціями майя, ацтеків, давніми китайцями та греками. Питання стояло в тому, чи зникне це все разом, чи тільки ті соціокультурні утворення, які знаходяться на „кінцевому етапі розвитку” своєї цивілізації.
Концептуальні побудови у філософій культури надихалися не стільки пошуками істини як такий, скільки шуканням значення життя, значення історії, мети існування і призначення людини. Мислителі, спираючись на богословську і літературну традицію і чутливо реагуючи на кризове положення сучасного духовного світу, прагнули затвердити в ньому як високі гуманістичні цінності віру в неможливість знищення і велику духовно відроджуючу силу культури, що утілює духовну всезагальність світу, і віру у вільну творчу особистість, животворну загальнолюдську ідею культури. Вчення про культуру стало вершиною світоглядної системи, бо через культуру в життя людини входить вище значення і мета існування, встановлюється гармонійний зв'язок між особистістю і людством в їх залученні до духовної суті світу.
Твори Шпенглера і Бердяєва виявили наявність на той час песимістичного підходу у вирішенні долі культури, зокрема європейської. Позиція Тойнбі більш оптимістична – вона змушує сподіватися на те, що в будь-якій критичній ситуації людина, завдяки творчій суті своєї особистості, зможе знайти шляхи спасіння, винайти нові культурні форми, утворити нову цивілізацію.

ЛитератураСписок використаної літератури
1. Багацький В.В, Кормич Л.І. Культурологія. Історія і теорія культури ХХ століття: навч. посібник. – К.: Кондор, 2007. – 304с.
2. Бачинин В.А. Культурология: Энциклопедический словарь. – СПб.: Издательство Михайлова В.А., 2005. – 285с.
3. Бахтин М.М. Искусство и ответственность; К философии поступка; Автор и герой в эстетической деятельности; Проблема содержания, материала и формы в словесном художественном творчестве: Работы 1920-х годов. – К.: Next, 1994. – 384с.
4. Бердяев Н.А. Смысл истории; Новое средневековье. – М.: Канон+: ОИ «Реабилитация», 2002. – 446 c.
5. Бердяев Н.А. Философия свободного духа / [Сост. П.В.Алексеева. – М.: Республика, 1994. – 479 с.
6. Бердяев Н.А. Философия творчества, культуры и искусства: В 2 т. – М.: Искусство: ИЧП «Лига», 1994. – Т. 1. – 541с.
7. Титаренко С.А. Н. Бердяєв. – М.: Ростов н/Д: Издательский центр "МарТ", 2005. – 128с.
8. Тойнби А. Дж. Постижение истории: Сборник / Е.Д. Жарков (пер.). – М.: Прогресс, 1996. – 608с.
9. Тойнби А. Дж. Цивилизация перед судом истории: Сборник / Е.Б. Рашковский (сост.). – М.: Прогресс, Культура, 1996. – 480с.
10. Шпенглер О. Закат Европы: Очерки морфологии мировой истории. – М.: Мысль, 1998. – Т. 1: Гештальт и действительность. – 663с.
11. Шпенглер О. Закат Европы: Очерки морфологии мировой истории. – М.: Мысль, 1998. – Т. 2: Всемирно- исторические перспективы.. – 606с.


Просмотр
ПросмотрПросмотреть с сайта...
Скачивание
СкачатьСкачать работу в архиве..
Рекомендуємо також переглянути наступні реферати та курсові роботи:
 • Західні теорії розвитку освіти
 • наукови теории походженя права
 • наукови теории походженя права
 • наукови теории походженя права
 • наукови теории походженя права
 • Культура и цивилизация в теории О. Шпенглера
 • Причини та загальні закономірності виникнення держави
 • Наукові теорії походження права
 • наукови теории поход права
 • наукови теории поход права
 • наукові теоріі походження права
Cгенерировано за 0.111226 секунд

Наша колекція рефератів містить понад 60 тис. учбових матеріалів! На сайті «Рефсмаркет» Ви можете скористатись системою пошуку готових робіт, або отримати допомогу з підготовки нового реферату практично з будь-якого предмету.

Нам вдячні мільйони студентів ВУЗів України, Росії та країн СНД. Ми не потребуємо зайвої реклами, наша репутація та популярність говорять за себе.

Замовити реферат

Оновлення

Реклама

Від партнерів