Меню

Реклама

TOP реферати

Від партнерів

Цікаве

Тема: «Біхевіоризм: основні положення (методологічний аналіз)» (ID:33521)

| Размер: 21 кб. | Объем: 14 стр. | Стоимость: бесплатно | Добавлена: 28.03.2010 | Код продавца: 0 |
СодержаниеВступ 3
1. Біохевіористські погляди Торндайка. 4
2. Джон Уотсон як засновник біхевіоризму. 7
3. Розробка поведінкової теорії послідовниками Уотсона. 12
Висновки 15
Література 16
Вступ
На початку XX століття у психології виникає кризова ситуація. Її причинами були відрив психології від практики та майже тупикова ситуація, пов'язана з багаторічним використовуванням інтроспективного методу як основного способу наукового дослідження. За допомогою тільки внутрішнього самоспостереження виявилося неможливим пояснити ряд основоположних проблем самої психології, зокрема – зв'язок психічних явищ з фізіологічними проявами і поведінкою людини. Одночасно виник значний розрив між теорією і практикою.
Безліч теоретичних конструкцій, яких мала в своєму розпорядженні психологія на той час, не були достатньо добре обґрунтовані і підтверджені експериментальними даними, а ті з них, які приводилися на доказ відповідних теорій, не витримували критики з погляду статистичної достовірності. Положення, постулати інтроспективної, атомістичної (асоціативної) психології дуже важко було примирити з новими фактами, тенденціями перетворень, які виявилися в різних інших областях знань. До цього часу зразком науки стають точні і природні знання. Психологія даним вимогам не відповідала.
Криза привела до краху існуючих основних напрямів в психології. Спроби його подолання були направлені на рішення сформульованих вище проблем. Таких спроб виявилося декілька, і найбільшу популярність з них здобули три, що незабаром оформилися в самостійні напрями: біхевіоризм, гештальтпсихологія і психоаналіз (фрейдизм). Біхевіоризм, про який піде мова в цій роботі, був притаманний, в основному, американській психології, яка переслідувала найбільш прагматичні цілі.
Висновки
Біхевіоризм як новий напрям в психології виник внаслідок методологічної та експериментальної кризи в психології наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. В порівнянні з попередніми методами психології, він мав певні переваги і здобутки, які з’явилися в ході подальшого розроблення цього вчення.
Біхевіоризм вніс в психологію сильний крен в природничонаукову сторону. Він ввів об'єктивний метод, який ґрунтувався на реєстрації і аналізі зовні спостережуваних фактів, процесів і подій, завдяки чому одержали бурхливий розвиток інструментальні прийоми дослідження психічних процесів. Завдяки такому підходу був надзвичайно розширений клас досліджуваних об'єктів, стала інтенсивно вивчатися поведінка тварин, немовлят, тобто тих індивідів, які не могли бути піддані дослідженню за допомогою інтроспекції. Біхевіористами були значно просунуті окремі розділи психології, зокрема проблеми навчення, утворення навиків та ін.
Основний недолік біхевіоризму полягає в недооцінці складності психічної діяльності, зайвому зближенні психіки тварин і людини, ігноруванні процесів свідомості, вищих форм навчення, творчості, самовизначення особи. Хоча деякі аспекти цього напряму виглядають спрощеними і нездатними пояснити поведінку у всій її повноті, головна заслуга біхевіоризму у тому, що вчення внесло у вивчення людської діяльності наукову строгість і показало, як нею можна управляти.
Еволюція біхевіоризму показала, що його початкові принципи не можуть стимулювати прогрес наукового знання про поведінку. Навіть психологи, виховані на цих принципах, приходять до висновку про їх недостатність, про необхідність включити до складу головних пояснювальних понять психології поняття образу, внутрішнього, «ментального» плану поведінки, а також звертатися до фізіологічних механізмів поведінки.

ЛитератураЛітература
1. Скиннер Б. Ф. Технология поведения // Американская социологическая мысль: Тексты / Под ред. В. И. Добренькова. – М., Издво МГУ, 1994. – С. 30-46.
2. Уотсон Джон Б. Психологический уход за ребенком: Пер. с англ. – М., Работник просвещения, 1929. – 95 с.
3. Торндайк Эдвард. Принципы обучения, основанные на психологии. – М., АСТ, 1998. – 704с.
4. Психологічна енциклопедія: А – Я / О. Степанов (авт.-упоряд.). – К., Академвидав, 2006. – 424с.
5. Шапар В.Б. Психологічний тлумачний словник. – Харків, Прапор, 2004. – 640с.
6. Уотсон Дж. Психология с точки зрения бихевиориста // Вопросы психологии. – №4. – 1996. – С. 23 – 31.
7. Роменець В.А. Історія психології XIX- початку ХХ століття: Навч. посібник. – К., Вища школа, 1995. – 614с.
8. Корольчук М.С., Криворучко П.П. Історія психології: Навч. посібник. – К., Ельга; Ніка-Центр, 2004. – 246с.
Просмотр
ПросмотрПросмотреть с сайта...
Скачивание
СкачатьСкачать работу в архиве..
Рекомендуємо також переглянути наступні реферати та курсові роботи:
 • Методологічний індивідуалізм
 • Соціогенетичний підхід до вивчення психіки
 • Основні напрямки сучасної психології
 • Міжнародна економіка
 • Контрольна робота з курсу “Державний контроль”
 • Ділова стратегія підприємства
 • Ділова стратегія підприємства
 • Ділова стратегія підприємства
 • ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ “ПРО ПРАЦЮ ТА ОХОРОНУ ПРАЦІ” (З ПРИКЛАДАМИ НОРМАТИВНИХ АКТІВ)
 • Головні положення релігійної системи буддизму
 • Соціологія. Відповіді на питання плюс практичне дослідження
Cгенерировано за 0.049881 секунд

Наша колекція рефератів містить понад 60 тис. учбових матеріалів! На сайті «Рефсмаркет» Ви можете скористатись системою пошуку готових робіт, або отримати допомогу з підготовки нового реферату практично з будь-якого предмету.

Нам вдячні мільйони студентів ВУЗів України, Росії та країн СНД. Ми не потребуємо зайвої реклами, наша репутація та популярність говорять за себе.

Замовити реферат

Оновлення

Реклама

Від партнерів