Меню

Реклама

TOP реферати

Від партнерів

Цікаве

Тема: «Соціальна стратифікація і мобільність» (ID:33172)

| Размер: 26 кб. | Объем: 17 стр. | Стоимость: бесплатно | Добавлена: 28.03.2010 | Код продавца: 0 |
СодержаниеВСТУП 3
1. СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАЦІЯ ТА ЇЇ СИСТЕМИ 4
2. СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ 10
ВИСНОВКИ 17
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 19

ВСТУП
Вже давно помічено, що у людському суспільстві завжди існує соціальна нерівність, а саме нерівний поділ таких соціальних благ як багатство, влада, пошана. У первісному суспільстві наші предки жили у невеликих групах мисливців та збирачів, які ділили їжу, шкури звірів, притулок та інші матеріальні ресурси. У цих спільнотах людей соціальна нерівність – крім тої, що була пов'язана з віком або статтю, – означала лише відносно невеликі відмінності у статусі певних індивідів. Одна особа могла мати вищий статус ніж інші завдяки, наприклад, таким особистим якостям, як мудрість, мисливські вміння або врода. Але коли спільноти стали більш великими та складними, як, наприклад, в сучасному суспільстві, – виник зовсім інший вид соціальної нерівності: нерівність цілих груп людей. Це явище знайшло своє відображення в соціології, яка для позначення розподілу суспільства на певні групи та шари ввела в обіг термін "стратифікація". Від стратифікації тісно залежить процес соціальної мобільності, що означає, що індивід в суспільстві хоч і займає певне положення, але постійно його змінює в силу тих або інших причин. І стратифікація, і мобільність були піддані ретельному дослідженню в межах соціологічної науки, що знайшло своє відображення в працях науковців сучасного та минулого.

ВИСНОВКИ
Соціальна стратифікація – це природна і соціальна нерівність між людьми, яка проявляється в їх соціальному житті і має ієрархічний характер: вона підтримується і регулюється різними інституціональними механізмами, постійно відтворюється і модифікується, що є умовою впорядкованого існування будь-якого суспільства та джерелом його розвитку. У нормальному випадку суспільство внутрішньо розшаровано на сукупність страт, кожна з яких має свої специфічні ознаки. Найбільш могутніми з-поміж них є багатство, влада і престиж. За певних обставин ці ознаки або їх відсутність можуть нагромаджуватись. Наявність страт, стратифікація вказує на наявність соціальної нерівності в суспільстві, його диференціацію, що завжди є притаманним людським спільнотам.
Концепція стратифікації, на відмінність від марксистської ідеї класів і побудови безкласового суспільства, не постулює соціальної рівності, навпаки, вона розглядає нерівність як природний стан суспільства, тому страти не тільки розрізняються по своїх критеріях, але і розміщуються в жорсткій системі підпорядкування одних шарів іншим, привілейованого положення вищих і підлеглого положення нижчих. У дозованій формі допускається навіть ідея деяких соціальних суперечностей, які нейтралізуються можливостями соціальної мобільності вертикального типу, тобто передбачається, що окремі талановиті люди можуть переходити з нижчих шарів у вищі, як в рівній мірі і навпаки, коли малоактивні люди, що займають місця у вищих шарах суспільства через соціальне положення своїх батьків, можуть розоритися і опинитися в найнижчих шарах соціальної структури.
Поняття соціальної мобільності виявляється виключно важливою характеристикою стратифікованого суспільства. За його критеріями можна порівнювати різні типи суспільства з точки зору динамічності чи задубілості його соціальних структур, вводити поняття відкритого чи закритого суспільства, демократичного або тоталітарного режиму і т. д.
Наслідки соціальної мобільності (позитивні, негативні) відбиваються і на індивідах, і на суспільстві в цілому. Просування уверх тісно зв'язано з політичним розвитком, інтелектуальним, науковим прогресом, формуванням нових цінностей і соціальних рухів. Рух вниз веде до вивільнення вищих верств від малокорисних елементів. Але найважливіше те, що посилена мобільність сприяє дестабілізації суспільства за всіма його параметрами. Інший можливий результат – витіснення найбільш здібних членів суспільства з процесу мобільності або ж за межі даного суспільства як такого, що з неминучістю віддзеркалюється негативно і на долі самого суспільства. Від тієї чи іншої реакції суспільства на наслідки мобільності залежить можливість або неможливість подолання нестабільності, яку вона викликає.
Таким чином, поняття соціального шару стратифікації і соціальної мобільності, доповнюючи поняття класу і класової структури суспільства, конкретизують загальне уявлення про структуру суспільства і допомагають деталізувати аналіз соціальних процесів в рамках тих або інших економічних і соціально-політичних формацій.
ЛитератураСПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Гавриленко І.М. Соціологія. Кн.2. Соціальна динаміка – К., ВЦ Киівський університет, 2000. – 464 с.
2. Макеев С., Войтович С., Прибыткова И., Оксамитная О., Симончук Е. Подвижность структуры. Современные процессы социальной мобильности / НАН Украины; Институт социологии. – К., 1999. – 204с.
3. Ручка А.О., Танчер В.В. Курс історії теоретичної соціології / Міжнародний фонд "Відродження". – К., Наукова думка, 1995. – 223с.
4. Смелзер Нейл. Социология. – М. : Феникс, 1998. – 688с.
5. Сорокин П.А. Социальная и культурная динамика. Исследование изменений в больших системах искусства, истины, этики, права и общественных отношений. – СПб. : Изд-во Русского Христианского гуманитарного института, 2000. – 1056с.
6. Сорокин П. Человек, цивилизация, общество. – М., Изд. полит. литературы, 1992. – 234 с.
7. Социологический энциклопедический словарь / Г.В. Осипов (ред.), З.Т. Голенкова (сост.). – М. : ИНФРА-М, 1998. – 488с.
8. Соціологія: короткий енциклопедичний словник/ уклад. В.І.Волович та ін. – К., Український центр духовної культури, 1998. – 377 с.
9. Соціологія: Підручник (ред. В.Г.Городяненка) – К., ВЦ Академія, 2002. – 356 с.
10. Фролов С.С. Социология: Учебник. – М. : Гардарики, 1999. – 344с.
Просмотр
ПросмотрПросмотреть с сайта...
Скачивание
СкачатьСкачать работу в архиве..
Рекомендуємо також переглянути наступні реферати та курсові роботи:
 • Соціальна стратифікація і мобільність
 • Соціальна структура суспільства: основні елементи та принципи їх взаємодії
 • Соціальна структура суспільства: основні елементи та принципи їх взаємодії
 • Соціальна стратифікація і соціальна мобільність
 • Соціальна поведінка і соціальний контроль
 • Соціальна структура суспільства сутність та види
 • СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА СУСПІЛЬСТВА
 • 1. Основні елементи соціальної структури, її різновиди. 2. Соціальна структура і соціальні організації. 3. Пітирим Сорокін про мобільність. 4. Соціальна нерівність і влада. Теорія еліт
 • Контрольна робота соціологія села
 • Соціальна мобільність і міграційні процеси в Україні
 • Соціальна мобільність в Україні: соціальний аналіз
Cгенерировано за 0.033386 секунд

Наша колекція рефератів містить понад 60 тис. учбових матеріалів! На сайті «Рефсмаркет» Ви можете скористатись системою пошуку готових робіт, або отримати допомогу з підготовки нового реферату практично з будь-якого предмету.

Нам вдячні мільйони студентів ВУЗів України, Росії та країн СНД. Ми не потребуємо зайвої реклами, наша репутація та популярність говорять за себе.

Замовити реферат

Оновлення

Реклама

Від партнерів